381LQ181M400J032 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 153
Direct
Chemi-Con
In Stock: 186
In Stock: 509
Nichicon
Nichicon
In Stock: 250
In Stock: 93
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Rubycon
Image for 381LQ181M400J032 is not available
381LQ181M400J032
DigiKey Part Number
381LQ181M400J032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LQ181M400J032
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
180 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.11Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
950 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.33 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.11Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C