380LX820M350H012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Rubycon
Rubycon
In Stock: 381
82 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.43Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX820M350H012
DigiKey Part Number
380LX820M350H012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX820M350H012
Description
CAP ALUM 82UF 20% 350V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
830 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.16 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.43Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C