SLPX820M420A1P3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Upgrade
Rubycon
Rubycon
In Stock: 132
In Stock: 121
In Stock: 566
TDK
Chemi-Con
In Stock: 209
Chemi-Con
In Stock: 400
82 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.43Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
SLPX820M420A1P3
DigiKey Part Number
SLPX820M420A1P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPX820M420A1P3
Description
CAP ALUM 82UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
850 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.25 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.43Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C