380LX151M400H032 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 391
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 115
Datasheet
In Stock: 195
In Stock: 188
In Stock: 196
In Stock: 275
Chemi-Con
In Stock: 391
Chemi-Con
In Stock: 175
Nichicon
In Stock: 155
Nichicon
In Stock: 323
In Stock: 500
In Stock: 81
Parametric Equivalent
In Stock: 24
Parametric Equivalent
In Stock: 161
150 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.33Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX151M400H032
DigiKey Part Number
338-3653-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX151M400H032
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.2 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.33Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C