168224J100G-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
TDK
TDK
In Stock: 74
0.22 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
168224J100G-F
DigiKey Part Number
168224J100G-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
168224J100G-F
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
168224J100G-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.197" W (7.20mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
63V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
100V