106CKE350MLQ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 6.835
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 116
Upgrade
In Stock: 970
Chemi-Con
Nichicon
Parametric Equivalent
In Stock: 342
In Stock: 162
Chemi-Con
In Stock: 2
KEMET
10 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 33.16Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
106CKE350MLQ
DigiKey Part Number
106CKE350MLQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
106CKE350MLQ
Description
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
64 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
115.2 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
33.16Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C