TV30C6V5J-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 1.345
Littelfuse Inc.
YAGEO
YAGEO
Taiwan Semiconductor Corporation
11.2V Clamp 267.86A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
TV30C6V5J-G
DigiKey Part Number
TV30C6V5J-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV30C6V5J-G
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV30C6V5J-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
267.86A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V