SMC30J6.5A
DigiKey Part Number
497-12226-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12226-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12226-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC30J6.5A
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC
Detailed Description
11.2V Clamp 268A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
SMC30J6.5A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
268A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V