MVE16VC331MH10TP is Obsolete and no longer manufactured.
Chemi-Con
In Stock: 2.998
Chemi-Con
In Stock: 728
Datasheet
Upgrade
In Stock: 820
In Stock: 196
In Stock: 309
Parametric Equivalent
In Stock: 53
Parametric Equivalent
In Stock: 3.000
In Stock: 449
Direct
Rubycon
In Stock: 500
Rubycon
In Stock: 64
KEMET
Image for MVE16VC331MH10TP is not available
MVE16VC331MH10TP
DigiKey Part Number
MVE16VC331MH10TP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MVE16VC331MH10TP
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.406Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
290 mA @ 120 Hz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.406Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C