ESMM451VSN471MA45S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 400
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 233
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 9
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 122
TDK
Nichicon
In Stock: 283
Nichicon
In Stock: 393
In Stock: 144
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 616
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 705mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
ESMM451VSN471MA45S
DigiKey Part Number
ESMM451VSN471MA45S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMM451VSN471MA45S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESMM451VSN471MA45S Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.68 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.8324 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
705mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C