ESMG351ELL220MK20S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 1.193
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 967
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 245
Nichicon
Upgrade
Rubycon
In Stock: 632
Upgrade
In Stock: 851
In Stock: 396
Similar
Similar
In Stock: 212
22 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ESMG351ELL220MK20S
DigiKey Part Number
565-1222-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMG351ELL220MK20S
Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
185 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
333 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C