EMLA100ARA470MF61G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 47
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 732
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 763
Parametric Equivalent
In Stock: 31
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 0
Panasonic Industry
KEMET
KEMET
Nichicon
Nichicon
47 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C
EMLA100ARA470MF61G
DigiKey Part Number
565-EMLA100ARA470MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMLA100ARA470MF61G
Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EMLA100ARA470MF61G Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
56 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
140 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
700 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
10 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C