EKZE630ELL152MMP1S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 178
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 250
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 177
Upgrade
Nichicon
In Stock: 190
Similar
Nichicon
In Stock: 200
Rubycon
In Stock: 199
Rubycon
In Stock: 0
Chinsan (Elite)
In Stock: 1
In Stock: 139
In Stock: 176
1500 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EKZE630ELL152MMP1S
DigiKey Part Number
565-1730-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE630ELL152MMP1S
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKZE630ELL152MMP1S Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
2.04 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.4 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
18 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C