EKXL401ELL680ML25S
DigiKey Part Number
565-5042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXL401ELL680ML25S
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL TH
Detailed Description
68 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKXL401ELL680ML25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
570 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.425 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C