EKRG350ELL331MJC5S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 3.805
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 809
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 405
Upgrade
Nichicon
In Stock: 810
Rubycon
In Stock: 0
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 114
In Stock: 41
Surge
In Stock: 500
Nichicon
In Stock: 136
In Stock: 88
In Stock: 137
330 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKRG350ELL331MJC5S
DigiKey Part Number
EKRG350ELL331MJC5S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKRG350ELL331MJC5S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKRG350ELL331MJC5S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
340 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
510 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C