EKMH630VSS682MR50T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2.863
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Rubycon
In Stock: 243
Nichicon
In Stock: 504
Nichicon
In Stock: 184
6800 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 37mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
EKMH630VSS682MR50T
DigiKey Part Number
EKMH630VSS682MR50T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMH630VSS682MR50T
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.38 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
37mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C