EKMG350ELL472MMP1S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 9.381
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 383
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 740
Similar
Nichicon
In Stock: 1.329
In Stock: 77
In Stock: 18
Parametric Equivalent
In Stock: 35
4700 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMG350ELL472MMP1S
DigiKey Part Number
565-1327-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG350ELL472MMP1S
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMG350ELL472MMP1S Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
1.91 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.0628 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C