EKMG100ELL101ME11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 1.074
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1.327
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 4
Upgrade
Rubycon
Similar
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Nichicon
In Stock: 174
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMG100ELL101ME11D
DigiKey Part Number
565-1277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG100ELL101ME11D
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ripple Current @ Low Frequency
100 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
150 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C