EGXE500ELL470MH12D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 12.173
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C
EGXE500ELL470MH12D
DigiKey Part Number
565-3435-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGXE500ELL470MH12D
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
112 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
280 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
500 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C