50RX3047MRK8X11.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1.797
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C
50RX3047MRK8X11.5
DigiKey Part Number
50RX3047MRK8X11.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50RX3047MRK8X11.5
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50RX3047MRK8X11.5 Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
280 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 130°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C