RF292A2JCEDP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 0
Datasheet
2.92mm Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Panel Mount, Through Hole Solder
RF292A2JCEDP
DigiKey Part Number
708-RF292A2JCEDP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF292A2JCEDP
Description
CONN 2.92MM J FLNG MNT 2HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RF292A2JCEDP Models
Frequency - Max
40 GHz
Connector Type
Jack, Female Socket
Contact Termination
Solder
Shield Termination
Solder
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Impedance
50 Ohms
Voltage Rating
250 V