RF292A2JCCDP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 0
Datasheet
2.92mm Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Panel Mount, Through Hole Solder
RF292A2JCCDP
DigiKey Part Number
708-RF292A2JCCDP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF292A2JCCDP
Description
CONN 2.92MM J FLNG MNT 2HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RF292A2JCCDP Models
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Frequency - Max
40 GHz
Packaging
Bulk
Number of Ports
1
Part Status
Active
Housing Color
Silver
Connector Style
Center Contact Material
Beryllium Copper
Connector Type
Jack, Female Socket
Body Material
Stainless Steel
Contact Termination
Solder
Dielectric Material
Polyetherimide (PEI)
Shield Termination
Solder
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Impedance
50 Ohms
Voltage Rating
250 V