SMCJ350CA
DigiKey Part Number
SMCJ350CABBTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ350CABBCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ350CABBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ350CA
Description
TVS DIODE 350VWM 567VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
567V Clamp 2.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ350CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
350V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
391V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
567V