MF-RX090/72-0-17 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 5.580
Datasheet
Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 900 mA Ih Through Hole Radial, Disc
MF-RX090/72-0-17
DigiKey Part Number
118-MF-RX090/72-0-17-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-RX090/72-0-17
Description
PTC RESETTABLE 0.9A 72V RADIAL L
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
140 mOhms
Manufacturer
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
470 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
72V
Package / Case
Radial, Disc
Current - Hold (Ih) (Max)
900 mA
Size / Dimension
0.461" Dia x 0.122" T (11.70mm x 3.10mm)
Current - Trip (It)
1.8 A
Height - Seated (Max)
0.657" (16.70mm)
Current - Max
40 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)