MF-R017-2-17 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 11.630
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Bel Fuse Inc.
Bel Fuse Inc.
SCHURTER Inc.
SCHURTER Inc.
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 170 mA Ih Through Hole Radial, Disc
MF-R017-2-17
DigiKey Part Number
118-MF-R017-2-17TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-R017-2-17
Description
PTC RESETTABLE 0.17A 60V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
2 Ohms
Manufacturer
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
8 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
60V
Package / Case
Radial, Disc
Current - Hold (Ih) (Max)
170 mA
Size / Dimension
0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Current - Trip (It)
340 mA
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Current - Max
40 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)