YS12S16-0G
DigiKey Part Number
179-2368-2-ND - Tape & Reel (TR)
179-2368-1-ND - Cut Tape (CT)
179-2368-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YS12S16-0G
Description
DC DC CONVERTER 0.75-5.5V 88W
Manufacturer Standard Lead Time
59 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.75 ~ 5.5V 16A 9.6V - 14V Input
Category
Power (Watts)
88 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
94.8%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
6-SMD Module
Voltage - Input (Min)
9.6V
Size / Dimension
1.30" L x 0.53" W x 0.31" H (33.0mm x 13.5mm x 7.9mm)
Voltage - Input (Max)
14V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
16A