AWP64-7541-T-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Assmann WSW Components
In Stock: 311
Datasheet
Direct
Assmann WSW Components
In Stock: 774
Datasheet
64 Position Rectangular Socket Connector IDC Tin
AWP64-7541-T-R
DigiKey Part Number
HKR64S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWP64-7541-T-R
Description
CONN SOCKET 64POS IDC TIN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Tray
Cable Termination
IDC
Part Status
Obsolete
Wire Type
Ribbon Cable
Connector Type
Socket
Features
Feed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Tin
Number of Positions
64
Color
Gray
Pitch
0.100" (2.54mm)