AWH 40G-E202-IDC
DigiKey Part Number
HHPL40H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWH 40G-E202-IDC
Description
CONN HEADER 40POS IDC GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Rectangular Header Connector IDC Gold
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Assmann WSW Components
Mounting Type
Panel Mount
Packaging
Tube
Cable Termination
IDC
Part Status
Active
Wire Type
Ribbon Cable
Connector Type
Header
Features
Feed Through
Contact Type
Male Pin
Contact Finish
Gold
Number of Positions
40
Color
Gray
Pitch
0.100" (2.54mm)