LTC1503CMS8-1.8#PBF
DigiKey Part Number
LTC1503CMS8-1.8#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC1503CMS8-1.8#PBF
Description
IC REG CHG PUMP 1.8V 100MA 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 100mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTC1503CMS8-1.8#PBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
6V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
600kHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage - Input (Min)
2.4V