LTC1261LCMS8-4.5#TR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Charge Pump Switching Regulator IC Negative Fixed -4.5V 1 Output 20mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
LTC1261LCMS8-4.5#TR
DigiKey Part Number
LTC1261LCMS84.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC1261LCMS8-4.5#TR
Description
IC REG CHARGE PUMP -4.5V 8MSOP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LTC1261LCMS8-4.5#TR Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.25V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Discontinued at DigiKey
Frequency - Switching
650kHz
Function
Step-Up/Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Negative
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Package / Case
Output Type
Supplier Device Package
8-MSOP
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
4.5V