AISC-1812H-270K-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Murata Electronics
In Stock: 482
Datasheet
27 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 370 mA 750mOhm Max 1812 (4532 Metric)
Abracon: Who We Are Today
AISC-1812H-270K-T
DigiKey Part Number
AISC-1812H-270K-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AISC-1812H-270K-T
Description
FIXED IND 27UH 370MA 750 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AISC-1812H-270K-T Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
750mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
14MHz
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1812
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)