LQH43MN270K03L
DigiKey Part Number
490-LQH43MN270K03LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQH43MN270K03LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQH43MN270K03LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQH43MN270K03L
Description
FIXED IND 27UH 300MA 1.1 OHM SMD
Detailed Description
27 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 300 mA 1.1Ohm Max 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
LQH43MN270K03L Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.1Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
35 @ 1MHz
Series
Frequency - Self Resonant
14MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Supplier Device Package
1812
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)