AIRD-01-100K
DigiKey Part Number
535-11364-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIRD-01-100K
Description
FIXED IND 10UH 9A 10 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 9 A 10mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AIRD-01-100K Models
Category
Current - Saturation (Isat)
21.2A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
10mOhm Max
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.650" Dia (16.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)