74LVC1G66GW-Q100,1
DigiKey Part Number
1727-7462-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7462-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7462-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74LVC1G66GW-Q100,1
Description
IC SWITCH SPST-NOX1 10OHM 5TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Circuit IC Switch 1:1 10Ohm 5-TSSOP
Category
-3db Bandwidth
500MHz
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Charge Injection
7.5pC
Series
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
6.5pF
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
5µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Switch Circuit
SPST - NO
Grade
Automotive
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
1:1
Qualification
AEC-Q100
Number of Circuits
1
Mounting Type
Surface Mount
On-State Resistance (Max)
10Ohm
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Supply, Single (V+)
1.65V ~ 5.5V