74HC4066BQ-Q100,11 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 5.813
Datasheet
4 Circuit IC Switch 1:1 95Ohm 14-DHVQFN (2.5x3)
74HC4066BQ-Q100,11
DigiKey Part Number
1727-74HC4066BQ-Q100,11TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-74HC4066BQ-Q100,11CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-74HC4066BQ-Q100,11DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74HC4066BQ-Q100,11
Description
IC SW SPST-NOX4 95OHM 14DHVQFN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
-3db Bandwidth
200MHz
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
3.5pF
Series
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
1µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Crosstalk
-60dB @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Switch Circuit
SPST - NO
Grade
Automotive
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
1:1
Qualification
AEC-Q100
Number of Circuits
4
Mounting Type
Surface Mount
On-State Resistance (Max)
95Ohm
Package / Case
14-VFQFN Exposed Pad
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
3Ohm
Supplier Device Package
14-DHVQFN (2.5x3)
Voltage - Supply, Single (V+)
2V ~ 10V