74HC4051BQ-Q100,11 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 4.270
Datasheet
1 Circuit IC Switch 8:1 120Ohm 16-DHVQFN (2.5x3.5)
74HC4051BQ-Q100,11
DigiKey Part Number
1727-74HC4051BQ-Q100,11TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-74HC4051BQ-Q100,11CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-74HC4051BQ-Q100,11DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74HC4051BQ-Q100,11
Description
IC MUX 8:1 120OHM 16DHVQFN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
74HC4051BQ-Q100,11 Models
Category
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
51ns, 42ns
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
-3db Bandwidth
180MHz
Series
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
3.5pF
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
400nA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
8:1
Grade
Automotive
Number of Circuits
1
Qualification
AEC-Q100
On-State Resistance (Max)
120Ohm
Mounting Type
Surface Mount
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
6Ohm
Package / Case
16-VFQFN Exposed Pad
Voltage - Supply, Single (V+)
2V ~ 10V
Supplier Device Package
16-DHVQFN (2.5x3.5)
Voltage - Supply, Dual (V±)
±1.5V ~ 5V