SMCJ36A/TR7
DigiKey Part Number
13-SMCJ36A/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMCJ36A/TR7CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMCJ36A/TR7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ36A/TR7
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 25.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.9A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V