SMCJ220CA/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
356V Clamp 4.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
SMCJ220CA/TR13
DigiKey Part Number
13-SMCJ220CA/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMCJ220CA/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMCJ220CA/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ220CA/TR13
Description
TVS DIODE 220VWM 356VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
356V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.2A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
220V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
246V