SMCJ100A-AT/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
162V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
SMCJ100A-AT/TR13
DigiKey Part Number
13-SMCJ100A-AT/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ100A-AT/TR13
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V