PS0612FKE070R005L
DigiKey Part Number
YAG6116TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG6116CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG6116DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PS0612FKE070R005L
Description
RES 0.005 OHM 1% 1W 1206
Detailed Description
5 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Current Sense Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PS0612FKE070R005L Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)