PS0306FRF7T0R01L
DigiKey Part Number
YAG6113TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG6113CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG6113DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PS0306FRF7T0R01L
Description
RES 0.01 OHM 1% 1/2W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Wide 0603 (1608 Metric), 0306 Current Sense Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PS0306FRF7T0R01L Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 0603 (1608 Metric), 0306
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)