PE2010FKF7W0R05L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 3.560
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 3.601
Datasheet
50 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Film
PE2010FKF7W0R05L
DigiKey Part Number
13-PE2010FKF7W0R05LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PE2010FKF7W0R05LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-PE2010FKF7W0R05LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE2010FKF7W0R05L
Description
RES 0.05 OHM 1% 1W 2010
Detailed Description
EDA/CAD Models
PE2010FKF7W0R05L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)