PE1206DRF7W0R11L
DigiKey Part Number
13-PE1206DRF7W0R11L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE1206DRF7W0R11L
Description
RES 0.11 OHM 0.5% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
110 mOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)