PE0805DRF070R006L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
6 mOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Film
PE0805DRF070R006L
DigiKey Part Number
PE0805DRF070R006L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE0805DRF070R006L
Description
RES 0.006 OHM 0.5% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
PE0805DRF070R006L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)