PE0603FRF7W0R2L
DigiKey Part Number
13-PE0603FRF7W0R2LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PE0603FRF7W0R2LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-PE0603FRF7W0R2LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE0603FRF7W0R2L
Description
RES 0.2 OHM 1% 1/5W 0603
Detailed Description
200 mOhms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)