PE0603DRF7W0R033L
DigiKey Part Number
PE0603DRF7W0R033L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE0603DRF7W0R033L
Description
RES 0.033 OHM 0.5% 1/5W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 mOhms ±0.5% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PE0603DRF7W0R033L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.030" W (1.60mm x 0.76mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)