AHA25AFB-7R5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Ohmite
In Stock: 433
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Vishay Dale
Vishay Dale
In Stock: 117
Riedon products by Bourns
7.5 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
AHA25AFB-7R5
DigiKey Part Number
AHA25AFB-7R5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA25AFB-7R5
Description
RESISTOR CHASSIS MOUNT 7.5 OHM 1
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
1.063" L x 1.063" W (27.00mm x 27.00mm)
Resistance
7.5 Ohms
Height - Seated (Max)
0.587" (14.90mm)
Tolerance
±1%
Power (Watts)
25W