821KD10-FTB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 20
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
In Stock: 0
820 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
821KD10-FTB
DigiKey Part Number
13-821KD10-FTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
821KD10-FTB
Description
VARISTOR 820V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
85J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
120 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V