680KD10-OTB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Bourns Inc.
Datasheet
Bourns Inc.
Datasheet
68 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
680KD10-OTB
DigiKey Part Number
13-680KD10-OTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
680KD10-OTB
Description
VARISTOR 68V 500A DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
75 V
Manufacturer
Current - Surge
500 A
Series
Energy
8.2J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
40 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
56 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
61 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
68 V