470KD20-P7.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 180
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
In Stock: 0
47 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
470KD20-P7.5
DigiKey Part Number
13-470KD20-P7.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
470KD20-P7.5
Description
VARISTOR 47V 2KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
52 V
Manufacturer
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
30J
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
7400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
38 V
Varistor Voltage (Min)
42 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
47 V